Trener personalny Wrocław - www.EgoBody.pl - Wrocław Hermanowska 45, Zwycięska 14b, Strachocińska 53
A A A

Dzieniny

Pierzemy je zgodnie z zasadami, jakie obowiązują przy praniu poszczególnych rodzajów włókien, z których sq zrobione. A więc pranie dzianin bawełnianych przebiega tak samo, jak tkanin bawełnianych. Szczególnie jednak ważne jest bardzo dokładne przywrócenie dzianinie właściwego kształtu i to jeszcze przed wysuszeniem. A więc bieliznę osobistą, bluzki i koszulki z dzianin bawełnianych po delikatnym wyżęciu dokładnie strzepujemy, nadajemy im właściwy kształt i suszymy albo rozłożone, albo wiszące na sznurze. Dzianiny bawełniane można też bardzo delikatnie prasować, bacząc przede wszystkim na to, by ich nie rozciągnąć.

Dzianiny z wełny pierze się w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych bądź specjalnego środka piorącego w płynie. Można użyć również szamponu do włosów. Pierze się delikatnie wygniatając, płucze kilkakrotnie w wodzie o tej samej temperaturze.1 Do ostatniego płukania można dodać trochę soku cytrynowego i 1 łyżeczkę gliceryny na 1 I wody. Dzianiny wełnianej nigdy nie wykręcamy, ale zawijamy w gruby ręcznik i lekko wygniatamy. Suszymy roz­łożoną na suchym ręczniku po przywróceniu właściwego kształtu. W ten sam sposób pierzemy też dzianinę z moheru, do płukania dodajemy nieco więcej gliceryny, a w trakcie suszenia kilkakrotnie strzepujemy. Po wysuszeniu można ją wyczesać drucianą szczotką i jeszcze raz dobrze strzepnąć.

Dzianiny z anilany, orlonu i innych sztucznych włókien pierze się według nor­malnych zasad. Do płukania jednak dobrze jest dodać płynu K, dzięki któremu nie będą się elektryzowały i odzyskają apreturę.